V rámci projektu Greendeal4buildings sa uskutočnili úvodné stretnutia odborných skupín ako príprava pre prvé stretnutie Okrúhleho stola GreenDeal4Buildings, ktoré sa uskutoční 31.3.2022 v Hoteli Tatra.
Stretnutí sa zúčastnili experti z verejného i súkromného sektora. Na stretnutiach bol daný priestor na predstavenie účastníkov za účelom oboznámenia sa s ich expertízou a oblasťou pôsobenia. Jedným zo zámerov stretnutí bolo sieťovanie stakeholderov a vytvorenie vzájomnej spolupráce, ktorá bude trvať počas projektu, ako aj po jeho ukončení.
Odborné stretnutia otvoril koordinátor projektu, pán Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. V úvode vyzdvihol potrebu projektu GreenDeal4Buildings a pozadie toho, prečo je potrebné sa zamerať na udržateľné investície do obnovy budov. Projekt GreenDeal4Buildings získal dôveru Európskej komisie ako jeden z troch úspešných projektov z celkovo 20 predložených návrhov.
Stavebníctvo, energetiku a ich financovanie čakajú dramatické zmeny v dôsledku EÚ Taxonómie a Európskej Zelenej dohody. Sektor stavebníctva a investície doňho je potrebné preto na tieto zmeny pripraviť. EÚ Taxonómia určuje, ktoré investície budú považované za udržateľné. Investori budú na tieto požiadavky prihliadať a tým pádom hospodárske činnosti, ktoré nebudú tieto požiadavky spĺňať nebudú konkurencieschopné a stratia trhovú relevantnosť. Regióny, ktoré budú na toto pripravené budú mať konkurenčnú výhodu a práve k nim sa bude trh presúvať. V zahraničí sa toto už deje, preto treba čeliť tomu, že na Slovensku sa to musí skôr či neskôr riešiť tiež.
- Zvýšiť konkurenčnú schopnosť slovenských regiónov/miest/obcí pre získanie udržateľných investícií,
- Zvýšiť konkurenčnú schopnosť podnikateľských subjektov v stavebnom sektore, vrátane celého hodnotového reťazca pre získanie udržateľných investícií,
- Vytvoriť ekosystém a podporu pre rozvoj udržateľných investícií v sektore budov a mestskej infraštruktúry do (v prípade Odbornej skupiny udržateľná energia) renovácie/nových energeticky pozitívnych budov, smart energetických služieb, rozvoja energetických komunít, udržateľnosti technológií obnoviteľných zdrojov energie a palív, a ďalších (účastníci dostali všeobecný prehľad cielených aktivít).
Odborná skupina udržateľná energia
Stretnutie sa uskutočnilo 22. februára 2022 v priestoroch Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá je facilitátorom tejto odbornej skupiny. Na stretnutí bolo zastúpené Ministerstvo životného prostredia SR, Úrad vlády SR, Slovenská agentúra životného prostredia, ďalej bola zastúpená spoločnosť e-Dome, Asociácia SMART CITY, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Slovak Smart city cluster, asociácia Energy cities, spoločnost ENVIROS, Slovenský živnostenský zväz, Slovenská rada pre zelené budovy, Združenie pre lepšiu správu bytových domov, Slovenská technická univerzity a jej Stavebná fakulta a partneri projektu ZSPS, Prvá stavebná sporiteľňa, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Ústav vzdelávania a služieb a ViaEuropa Competence Centre s.r.o.
Na programe stretnutia bolo predstavenie projektu, jeho cieľov, štruktúry stretnutí, predstavenie stakeholderov a diskusia a to najmä k podkladovému materiálu k stretnutiu. Materiál obsahoval podrobne popísané témy, ktoré boli zoradené do nasledovných piatich tematických klastrov:
-
Energeticky pozitívne štvrte (Positive energy district – PED),
-
Spotrebitelia na trhu s energiami,
-
Energetické služby pre spotrebiteľov v bytových a komerčných budovách a MSP,
-
Trvalá udržateľnosť technológií obnoviteľných zdrojov energie a palív (REFT),
-
Legislatíva a politické nástroje.
Odborná skupina stavebníctvo a hodnotový reťazec
Stretnutie sa uskutočnilo 8. marca 2022 v priestoroch Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska, ktorý je facilitátorom tejto odbornej skupiny. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia SOŠ stavebnej v Nitre, SOŠ technológie a remesiel v Bratislave, Slovenského živnostenského zväzu, spoločnosti Srechostav, s.r.o., Prvej stavebnej sporiteľne, SIEA, konzultačnej spoločnosti L. A. Holding s.r.o., Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Ústavu vzdelávania a služieb a ViaEuropa Competence Centre s.r.o.
Program stretnutia okrem predstavenia projektu, jeho cieľov, štruktúry stretnutí obsahoval aj prednášku na tému „Nastávajúca éra udržateľnosti – hrozba či príležitosť?“ Súčasne bol predstavený cieľ odbornej skupiny ako aj návrh rozpracovaných tematických klastrov, ktoré mali byť predmetom diskusie.
- podpora inovácií pre klimatickú neutralitu,
- podpora malých a stredných podnikov pri zavádzaní inovácií,
- financovanie vzdelávania a ďalšieho vzdelávania na všetkých stupňoch pre podporu inovácií pre klimatickú neutralitu,
- potrebné zmeny v politikách a legislatívnych podmienkach pre podporu inovácií,
- financovanie a podpora lighthouse projektov Smart Cities, smart energetických služieb integrácie energetických sektorov, nového dizajnu trhu s elektrinou a jeho prepojenia s budovami,
- podporný program pre implementáciu ESG (Environmental and Social Governance) a spoluprácu s finančným sektorom pri implementácii povinného vykazovania financovania udržateľných podnikateľských aktivít.
Rozsiahla diskusia, ktorá na stretnutí vznikla sa venovala témam:
- Modulová výstavba.
- Zelené obstarávanie, obstarávanie inovácií.
- Kontrola a garancia kvality a dodržania technologických postupov pri výstavbe.
- Väčšia úloha a dôležitosť profesijných organizácií.
- Neexistencia systému dovzdelávania.
- Nízky záujem o štúdium a prácu v stavebníctve u žiakov, absolventov a dospelých.
- Podpora žiakov v nedostatkových profesiách formou štipendií a propagácia remesiel.
-
Profesijné preukazy.
Odborná skupina financovanie udržateľných investícií
Program stretnutia bol podobný ako v predošlých dvoch odborných skupinách a to predstavenie projektu, jeho cieľov, štruktúry, stakeholderov a tematických klastrov skupiny.
- platforma pre financovanie udržateľných zelených investícií a obnovy budov na štandard EPB (energeticky pozitívne budovy),
- EU taxonómia pre udržateľné investície súkromného sektora a ESG,
- štandardizovanie metodiky hodnotenia projektov udržateľných investícií s cieľom agregácie projektov do veľkých celkov,
- znižovanie rizík udržateľných energetických investícií,
- legislatívne zmeny pre podporu udržateľných energetických investícií,
- spolupráca s podnikateľským sektorom pri implementácii povinného vykazovania financovania udržateľných podnikateľských aktivít (SFDR – Sustainable Finance DisclosureRegulation),
-
financial blending v udržateľných energetických investíciách.